NewsSports

Greater Cincinnati, Northern Kentucky high school sports scores, Aug. 23-29

The following results were provided by high school coaches or their representatives. Send results each night to [email protected]  Please submit Team or Athlete of the Week nominations by Monday morning for the previous week's performances to [email protected]

Aug. 23

Girls tennis

Mariemont 3, Seton 2

Vatter d. Malafa 6-0, 6-2; Taylor (M) d. Roeder 6-1, 6-2; Gibbs d. Glassmeyer 3-6, 6-4, 10-3; Neville-Soller (M) d. Pastura-Tarvin 6-1, 6-0; Byers-Kuwatch (M) d. Singer-Young 6-0, 6-1.

Badin 4, Ross 1

Boyle d. McGinnis 6-0, 6-0; Clemmons d. Mohr 6-1, 6-1; Demmel d. Williams 6-3, 6-1; King-Springer (R) d. Gibbons-Bucheit 6-4, 7-5; Fait-Grammel d. Abrams-Hah 6-4, 6-0.

Seven Hills 3, Turpin 2

Clark d. Thompson 6-1, 6-1; Malone d. Schneider 6-2, 6-2; Khaskelis (SH) d. Williams 6-2, 6-0; Woffington-Sekar (SH) d. Benintendi-Fermann 2-6, 6-4, 6-2; Stancescu-Scharfenberger (SH) d. Kunke-Kaas 6-3, 6-2.

Blanchester 3, Little Miami 2

Kennedy d. Coyle 2-5, retired; G. Irwin (B) d. Pratt 6-2, 6-2; Pinson d. Bockhorst 6-4, 6-0; Trovillo-Mueller (B) d. Temple-Gillis 6-1, 6-1; Caldwell-A. Irwin (B) d. Dell-Heckscher 6-1, 6-4.

Sycamore 3, Ursuline Academy 2

Estes d. Frischer 6-1, 6-2; Miller (S) d. Zappin 7-6, 6-3; Arcot d. Baker 6-3, 4-6, 6-3; Millerchip-Reardon (S) d. Albanese-Rye 6-0, 7-5; Mahesh-Tyan (S) d. Noelcke-Han 6-1, 6-0.

Oak Hills 5, Walnut Hills 0

Lint d. Covington 6-2, 7-5; Kadakia d. Meng 6-4, 6-2; King d. Laver 6-2, 6-2; Malone-Marsala d. Bower d. Steward 6-3, 7-6; Lykins-Bollinger d. Latto-Kindel 6-1, 6-0.

Records: OH 4-3; WH 1-1.

Girls golf

Seton 160, Sycamore 161

Medalist: Carol Thompson (Syc) with a two-over 37 at the Neumann Red Course.

Ross 199, Colerain 213

Medalist: Alayna Crouch (R) with a 44 at Walden Pond.

Football schedule in Ohio, Northern Kentucky

All games are scheduled for 7 p.m. on Friday, Aug. 27, unless otherwise noted.

Ohio

St. Xavier at Colerain

Springfield at Fairfield

Edgewood at Hamilton

Sycamore at Kings

West Clermont at Lakota West

Princeton at Loveland

Centerville at Mason

Springboro at Middletown

Lakota East at Milford

Winton Woods at La Salle

Elder at Pickerington Central

Moeller vs Louisville Trinity (1 p.m., Saturday at Norwood)

McNicholas at Batavia

Badin at Bellbrook

Madison at Fenwick

Madeira at CHCA

Finneytown at Clark Montessori

Western Hills at Deer Park

Indian Hill at Northwest

Mariemont at Norwood

Adena at Reading

Lawrenceburg at Taylor

Taft at Wyoming

Clinton Massie at Anderson

Turpin at Dublin Coffman

Miamisburg at Lebanon

Talawanda at Little Miami

Withrow at Walnut Hills

Harrison at East Central

Monroe at Ross

North College Hill at Hughes (6:30 p.m.)

Gamble Montessori at Fayetteville-Perry

Aiken at Roger Bacon

Shroder at Woodward

Dayton Christian at Worthington

Cincinnati College Prep at Purcell Marian (6 p.m., Saturday at Walnut Hills)

Summit Country Day at Cincinnati Country Day

Miami Valley Christian at Clermont Northeastern

Ludlow at Lockland

Landmark at New Miami

St. Bernard-Elmwood Place at Williamsburg (7:30 p.m.)

Cedarville at East Clinton

Bethel-Tate at New Richmond

Blanchester at North Union

Washington Court House at Western Brown

Goshen at Hillsboro (7:30 p.m.)

Kentucky

Covington Catholic at Belfry (8:30 p.m.)

Metcalfe County at Bellevue (7:30 p.m.)

Woodford County at Campbell County (7:30 p.m.)

Dixie Heights at Cooper (7:30 p.m.)

Pendleton County at Dayton

Newport Central Catholic at Holmes

Walton-Verona at Holy Cross

Grant County at Lloyd

Ludlow at Lockland

Bishop Brossart at Newport

Beechwood at Paintsville (7:30 p.m.)

Conner at Ryle

Boone County at Scott

Highlands at Simon Kenton

Indiana

Harrison at East Central

Lawrenceburg at Taylor

Madison at South Dearborn


Source link

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button