NewsSports

Greater Cincinnati, Northern Kentucky high school sports scores, April 5-April 11

The following results were provided by high school coaches or their representatives. Send results each night to [email protected] Please submit Team or Athlete of the Week nominations by Monday morning for the previous week's performances to [email protected]

April 5

Baseball

Lakota East 4, Colerain 3

WP- Villareal (2-0, 9 Ks); LP- Sears (0-1)

Leaders: LE- Sweeney 2-3. C- none. 

Records: LE 4-2, C 2-4

Conner 10, Scott 4

WP- Hirschauer (1-0); LP- Hilbert

Leaders: C- Testerman 2B, 2 RBI; Hammond 2-4; Bach 2 RBI; Scherff 3-3, 2 RBI; Crawford 2-3. S- Terry 2-3. 

Records: C 4-2, S 1-4

Elder 12, Moeller 1

WP- Sandhas (1-0); LP- Burdette (0-1)

Leaders: E- Sabato 2B; Vaughn 3B; Hilton 2-3, 2B, 4 RBI. M- French 2-3.

Records: E 4-0 (1-0 GCL-South), M 3-2 (0-1 GCL-South)

Blanchester 5, Clermont Northeastern 4 (9 innings)

WP- Rice (2-0)

Leaders: B- Burch 3-4; Czaika 2B

Clinton-Massie 5, New Richmond 1

WP- Zantene (2-0); LP- Flamm (1-1)

Leaders: CM- Wildermuth 2B; Keck 2B, 2 RBI; Vance 2B, 2 RBI. NR- Flamm 2-4; Suttle 2B; Skaggs 2-3, 2B. 

Records: CM 2-2 (1-0 SBAAC), NR 2-3 (0-2 SBAAC).

Kings 7, Little Miami 4

WP- Schult; LP- Smoot

Leaders: K- Garrett Jr. 2 RBI; Ruswick 2-4, 3B, 2 RBI. LM- Horak 2B; Trey Williams 2-4.

Records: K 3-3 (3-1 ECC), LM 4-2 (2-2 ECC).

Anderson 6, Turpin 1

WP- Storm; LP- Henkel

Leaders: A- Brennan 2B, 2 RBI; Gavin 2-4, 2 RBI. T- Kapostasy 2B; Manaster 2B; Stout HR. 

Records: A 2-3 (1-2 ECC), T 3-3 (2-1 ECC).

Lebanon 13, Winton Woods 0

WP- Smith (9 Ks); LP- Hill

Leaders: L- Beyersdoerfer 2-3, 2B, 2 RBI; Cain 2 RBI; Smith 2B. WW- none. 

Records: L 4-2 (1-2 ECC), WW 0-4 (0-3 ECC).

West Clermont 13, Milford 0

WP- Sunderman; LP- Bargo

Leaders: WC- Bullard 2-3; Conley 3 RBI; Harley 2-3, 3B, 3 RBI; Taylor 2B, 2 RBI. M- none. 

Records: WC 4-1 (3-0 ECC), M 2-4 (1-2 ECC).

Hamilton 11, Sycamore 10 (8 innings)

WP- Zapata; LP- Tuiemeh

Leaders: H- Lewis 2 RBI; Moak 2 RBI; Pennington 3B; Reid 2-2, 2B. S- Barnes 2-5, 2B; Christ 2-4, 2B, 3 RBI; Hall 3-4, 2B, 2 RBI; Isaacs 2 RBI.

Records: H 4-0 (3-0 GMC), S 2-4 (0-2 GMC)

Lakota West 1, Mason 0

WP- Beall (9 Ks); LP- Garula (11 Ks)

Leaders: LW- none. M- none. 

Records: LW 3-4 (1-3 GMC), M 4-1 (3-1 GMC).

Oak Hills 11, Middletown 0

WP- Stock; LP- Dameron

Leaders: OH- Dorn 2B; Flanigan 2-4, 2 RBI; Partin 2-4; Richmond 4-4, 2 3B; Schaefer 2-4, 2B, HR, 3 RBI. M-none. 

Records: OH 3-2 (3-0 GMC), M 2-2 (2-1 GMC)

Others

Simon Kenton 14, Campbell County 4

Beechwood 6, St. Henry 1

Fairfield 6, Princeton 1

Bishop Brossart 12, Newport 0

Covington Catholic 11, Ryle 3

Walnut Hills 11, Lovleand 0

Holy Cross 4, Lloyd 1

Ludlow 15, Dayton 0

Walton-Verona 10, Gallatin County 0

Softball

Badin 15, Fenwick 1

WP- Kent (3-1, 11 Ks), LP- Augsberger (0-2)

Leaders: B- McKinney 3-4; Cummins 3B, 3 RBI; Nusky 3-3; Beeber 2-3, 2B, 2 RBI; Kent 2-2, 2B, 3 RBI. F- none. 

Western Brown 12, Wilmington 1

WP- Sutton (5-0), LP- Willis

Leaders: W- Rhonda 2B. WB- Schlosser 2-3; Young 3-3, 2B, 2 HR, 3 RBI; M. Conley 2-3; Easterling 2-4, 3 RBI; K. Conley 2-4; Ducke 2-4, 2B. 

Records: WB 6-0, W 0-3

Oak Hills 14, Middletown 0

WP- Gottlieb (3-2); LP- Fletcher (5-2)

Leaders: OH- Fink 3-3, 3 RBI; A. Bode 2-2, 3 RBI; A. Gottlieb 2-2, 3 RBI; Abbott 2-3, 2 RBI. 

Milford 6, West Clermont 4

WP- Boothby; LP- Hampton

Leaders: M- Bibb 2 RBI; Boothby 2B; Craycraft 3B; Stewart 2B; Stulz 2-2 2B, 2 RBI. WC- Geil 2 RBI; Matthews HR. 

Records: M 5-0 (3-0 ECC); WC 2-2 (2-1 ECC).

Others

Georgetown 10, Eastern 0

Lakota East 13, Sycamore 3

Fairfield 11, Hamilton 1

Colerain 11, Princeton 1

Georgetown 11, Eastern 1

Lakota West 7, Mason 4

Boys tennis

Mariemont 4, New Richmond 1

Stephens d. Dragno 6-2, 6-1; Howe d. Holcomb 6-3, 6-2; Nicoloff (NR) d. Kohlman 6-4, 6-1. W. Glassmeyer-Whitmore d. Ernst-Miller 6-1, 6-2; Andrews-R. Glassmeyer d. Fouss-Hagan 6-4, 6-2. 

Records: M 3-0, NR 1-2 

Seven Hills 3, Cincinnati Country Day 2

Mahajan (SH) d. Berghausen 6-3, 6-2; Nalagatla d. Blatt 5-7, 6-3, 10-1; Corbett (SH) d. Midha 6-2, 6-2. Mahmud-Chopra d. Parameswaran-Yeager 6-3, 2-6, 6-3; Isakov-Ringel (SH) d. Jagtap-Castrucci 6-2, 6-3. 

Sycamore 3, Indian Hill 2

Pisati d. Meyers 3-6, 6-1, 6-2; Poffenberger d. Karev 4-6, 7-5, 0-2, ret; Choo (S) d. Pollock 6-7, 7-6, 6-1; Dong-Rajagopola (S) d. 6-0, 6-1; Wittenbaum-Sung (S) d. Bennett-Gandhi 7-6, 6-3. 

Lebanon 4, Monroe 1

I. Whitaker d. Garde 6-0, 6-0; Brennan d. Bradley 6-0, 6-2; T. Whitaker d. Volk 6-1, 6-1. D. Taylor-J. Taylor (M) d. Qurishi-Lape 6-2, 6-3; Pador-Stchlik d. Fey-Montgomery 6-4, 6-4.

Anderson 3, Walnut Hills 2

Scott (A) d. Kogan 6-1, 7-5; Kandi d. S. Zhou 6-3, 6-1; Manchineea d. B. Zhou 6-2, 6-1. Hensley-Stanek (A) d. Ghuman-Veytsman 6-1, 6-3; Caldwell-Neace (A) d. Geis-Kalva 6-0, 6-3. 


Source link

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button