NewsSports

Greater Cincinnati, Northern Kentucky high school sports scores, May 10-May 16

The following results were provided by high school coaches or their representatives. Send results each night to [email protected] Please submit Team or Athlete of the Week nominations by Monday morning for the previous week's performances to [email protected]

May 12

Softball

Little Miami 5, Ursuline 2 (postseason)

WP- Summers; LP- Newton

Leaders: LM- Schwartzenberger 2-3, 2B; Holt HR, 2 RBI; Summers HR, 2 RBI; Bentley 2B. MND- none. 

McNicholas 28, Clark Montessori 0 (postseason)

WP- Dwyer (no-hitter, 13 Ks); LP- Meltebrink

Leaders: CM- none. MCN- Dwyer 3-4, 2 2B, HR, 7 RBI; Smith 3-3, 2 HR, 2B, 6 RBI; Waterman 2-2; Roetenberger 5-5, HR, 5 RBI; Neal 3-4, 2B; Dugle 2-3, 2B.

Oak Hills 10, Seton 0 (postseason)

WP- Gottlieb (no-hitter, 10 Ks); LP- none.  

Leaders: OH- N. Bode 2-3; A. Bode 2-2; Hebert 2-3. S- none. 

CHCA 7, Clermont Northeastern 5 (postseason)

WP- Payne (10-3); LP- Drewry

Leaders: CHCA- Boeckerman 3-4, 2B; Payne 2-3, 2B; Noell 2-3, 2B, HR, 5 RBI; Kolar 2B. CNE- Gilley 2-4; Mosbacker 2B, 2 RBI. 

Western Brown 7, Mount Notre Dame 3

WP- Sutton (21-0); LP- King

Leaders: MND- Harper 3-3, 2B. WB- Young 3-3; M. Conley 2-4, 2 2B, 2 RBI; K. Conley 2B.

Records: WB 23-1, MND 10-12

Baseball

New Richmond 6, Princeton 3

WP- Flamm (5-2, 9 Ks); LP- Erkins (0-2)

Leaders: NR- Riffle 2-4; Suttle 2-4, 2B; Skaggs 2-4, 2B; Shockley 2-3; Metzger 2 RBI; Iker 2-4. P- Edrington 3-4, 2B; Mackzum 2-4.

Records: NR 14-10, P 6-20 

Covington Catholic 4, Simon Kenton 1

WP- Siemer (4-0); LP- Parks; SV- Lenhof (2)

Leaders: CC- Williams 2-3, 2B. SK- none. 

Records: CC 25-0-1, SK 10-13

Others

Springboro 4, Lebanon 3

Girls lacrosse

Seven Hills 14, Summit Country Day 7

(Seven Hills wins MVC title for first time in program history)

Goals: Routh 4, Veldhuis 4, Kohnen 2, Chen 2, Wiles 2

Boys lacrosse

Mariemont 9, Loveland 8

Goals: M- Gall 3, Tepe 3, McCord 2, Greene

Boys tennis

Division II sectionals (Day 1)

Singles (first round): Fahrmeier (Summit) d. Bennett (Indian Hill) 6-2, 6-3; Kohlman (Mariemont) d. Ninichuck (Felicity) 6-1, 6-0; Lippert (Fenwick) d. Revelle (Finneytown) 6-0, 6-0; Kline (Badin) d. Bennett (Waynesville) 7-5, 7-5; Powers (Fenwick) d. Looman (CHCA) 6-1, 6-1; Casanas (Summit) d. Stamper (Felicity) 6-3, 6-7 (4), 7-5; Wilson (Blanchester) d. Karns (Clinton-Massie); Gandhi (Indian Hill) d. Damron (Waynesville) 6-0, 6-0; Stephens (Mariemont) d. Zettler (Badin) 6-0, 6-1; Jones (Clinton-Massie) d. Miller (Blanchester) 6-0, 6-2; Metzler (Waynesville) d. Blackburn (Felicity) 6-1, 6-0; Perry (Finneytown) d. Filomena (CHCA) 6-2, 6-4; Howe (Mariemont) d. Heitzman (Blanchester) 6-0, 6-1; Combs (Badin) d. Deuitch (Finneytown) 6-1, 6-1; Yagodich (Summit) d. Knudsen (Fenwick) 6-1, 6-4; Pollock (Indian Hill) d. Ghastine (CHCA) 6-0, 6-0. 


Source link

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button